• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
středa 17 srp 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

RYBÍ FILÉ ZAPEČENÉ S BRAMBORY A SE SÝREM

800 g rybího filé (kvalitní filé, ne napuštěné vodou od výrobce)
10 středních brambor, uvařit ve slupce, oloupat, nechat vychladnout, nakrájet na plátky
2 cibule, nakrájet na proužky
400 g hlaviček žampiónů, oloupat, nakrájet na plátky
1 lžíce sádla
50 g eidamu, drobně nastrouhat
250 g bílého jogurtu
1 lžíce hladké mouky
½ lžičky mletého kmínu
pepř
sůl

Filé opepřit, osolit, obalit v mouce.
Na pánvi rozehřát rostlinný olej, filé osmažit doměkka.
Na rozpálenou pánev vložit houby, opražit 1 minutu, nemíchat.
Přidat sádlo, kmín, cibuli, smažit 4 minuty, míchat.
Pekáč vytřít olejem, na dno položit polovinu brambor, na brambory rozložit filé, posypat směsí hub a cibule, zalít jogurtem, posypat sýrem, rozložit druhou část brambor.
Zakryté vložit do trouby rozehřáté na 180 C na20 minut.
Prezentace: porce filé pokapat citrónovou šťávou, přelít směsí jogurtu, sýru a cibule.

Doporučujeme