• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
středa 17 srp 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ZADĚLÁVANÉ DRŠŤKY S HOUBAMI

1 kg předvařených drštěk
400 g tvrdých hub, nakrájet na plátky
6 dcl masového vývaru
 2 cibule, drobně nakrájet
1 mrkev, nakrájet na kolečka
1 petržel, nakrájet na kolečka
1/8 celeru, drobně nakrájet
1 lžíce hladké mouky, krátce opražit
4 stroužky česneku, rozmačkat
½ lžíce majoránky
5 zrnek celého pepře
1 bobkový list
pepř
sůl
1 lžíce másla
rostlinný olej na smažení (ne olivový)

Rozehřát pánev, přidat houby, opražit 1 minutu, nemíchat, přidat máslo, kmín, smažit 4 minuty.
V kastrolu rozehřát olej, přidat mrkev, petržel, celer, smažit 2 minuty, míchat.
Přidat cibuli, smažit 2 minuty, míchat.
Přidat dršťky, mouku, promíchat, zředit vývarem.
Přidat celý pepř, bobkový list, dusit, až dršťky změknou.
Z kastrolu vyjmout maso, celý pepř, bobkový list, zeleninu rozmixovat.
Přidat česnek, majoránku, houby, případně zředit dalším vývarem, dochutit pepřem, solí, provařit.
Dršťky nakrájet na nudličky, vmíchat do omáčky.
Příloha: vařená rýže; noky.

Doporučujeme