• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pátek 28 úno 2020
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ROŠTĚNÁ NA VÍNĚ, PÓRKU A GINU

750 g roštěnce (nebo hovězí zadní), nakrájet na plátky 2,5 cm vysoké, na krajích naříznout, maso nenaklepávat
2 lžíce sádla
1 lžíce hladké mouky
3 dcl vývaru
1,5 dl červeného vína (Cabernet Sauvignon)
1 dcl ginu
100 g cibule, drobně nakrájet
100 g pórku, nakrájet na kolečka
50 g kapie, nakrájet na proužky
30 g másla
1 dl ginu
3 dcl hovězího vývaru
pepř
sůl

1. Maso osolit, opepřit.
2. V tlakovém hrnci rozpustit lžíci sádla, maso osmažit po obou stranách, vyjmout, dát na talíř.
3. Do výpeku dát moukou, osmahnout, zředit vínem, zředit vývarem, krátce provařit.
3. Maso vrátit do tlakového hrnce i se šťávou, kterou pustilo, podle potřeby podlít dalším  vývarem, dusit 25 minut.
4. V kastrolu rozpustit máslo přidat cibuli, pórek, kapii, dusit, zastavit přívod tepla, přidat gin, 1 lžičku másla, promíchat, nevařit.
5. Směs dát na maso.
Příloha: vařené, pečené brambory, rýže.
Víno: Cabernet Sauvignon.

Doporučujeme