• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pondělí 17 čen 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

JEHNĚČÍ KOLÍNKO NA ČERVENÉM VÍNĚ

4 jehněčí kolínka
50 g špeku, nakrájet na klínky
2 lžíce sádla
1 velká mrkev mrkve, drobně nakrájet
2 petržele, drobně nakrájet
1/8 celeru, drobně nakrájet
1 velká cibule, drobně nakrájet
1 lžíce kvalitního rajského protlaku
1 lžička rybízového džemu
4 dcl masového vývaru
4 dcl červeného vína (Svatovavřinecké, Merlot)
100 g kořene petržele
2 bobkové listy
1 lžička tymiánu
6 zrnek pepře
pepř
sůl

Maso v horní části oddělit od kosti v délce cca 4 cm.
Maso opepřit, osolit, prošpikovat.
V kastrolu, rozehřát sádlo, maso prudce osmažit ze všech stran, vyndat na talíř.
Do kastrolu přidat mrkev, petržel, celer, snížit teplotu, smažit 4 minuty, míchat.
Přidat cibuli, smažit 6 minut, míchat.
Přidat džem, protlak, promíchat, přidat víno, tymián, bobkový list, celý pepř, zredukovat o ¼.
Obsah kastrolu přendat do pekáče, přidat maso, 2 dcl vývaru, pekáč zakrýt, vložit do trouby rozehřáté na 150°C péct cca 3 hodiny.
Po 1,5 hodině zkontrolovat, přelít, případně přidat vývar. Přelít ještě dvakrát, případně podlít.
Na posledních 8 minut odkrýt, zvýšit teplotu na 200°C.
Vyjmout pekáč z trouby, maso položit na talíř, přikrýt alobalem.
Obsah pekáče přelít do kastrolu, vyndat bobkový list, celý pepř, šťávu částečně rozmixovat, scedit a propasírovat, dochutit pepřem, solí.
Příloha: šťouchané brambory, bramborová kaše.
Víno: Merlot, Svatovavřinecké.

Doporučujeme