• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pondělí 17 čen 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KUŘECÍ ROLÁDA

1 kuře, vykostit
300 g kuřecích jater, nakrájet na kostičky
1 dcl mléka
150 g hlaviček žampiónů, oloupat, nakrájet na silnější plátky
1 cibule, drobně nakrájet
1 menší cibule, hrubě nakrájet
1 dcl bílého vína
2 lžíce másla
2 starší housky, nakrájet na kostičky
2 žloutky
2 bílky, vyšlehat tuhý sníh
1 menší mrkev, hrubě nakrájet
1 menší petržel, hrubě nakrájet
1 stroužek česneku
1 lžička šalvěje
1 lžička tymiánu
5 zrnek celého pepře
pepř
sůl
alobal, dostatečně velký, aby do něho bylo možné zabalit roládu

Alobal potřít máslem, posypat pepřem, polovinou šalvěje, polovinou tymiánu.
Na alobal rozložit kuře, prsa seříznout tak, aby zaplnila prázdná místa, popepřit, posolit.
Kostky housky dát do mísy, zalít mlékem.
Na pánvi rozpustit část másla, přidat žampióny, nechat ležet půl minuty, přidat drobně krájenou cibuli, smažit 2 minuty, míchat, játra, smažit, až se játra zatáhnou.
Směs přidat do mísy k housce, přidat žloutky, promíchat, přidat zbylý tymián, šalvěj, osolit opepřit, vmíchat sníh.
Směs rozprostřít na maso, s pomocí alobalu roládu srolovat, alobal kolem rolády pevně zavinout a na koncích pevně uzavřít.
Do pekáče vložit mřížku, přidat 3 dcl vody, mrkev, petržel, hrubě krájenou cibuli, česnek, celý pepř, pekáč zakrýt, vložit do trouby rozehřáté na 170°C, péct 50 – 60 minut.
Hotovou roládu položit na talíř, nechat 10 minut zabalené.
Šťávu z pekáče scedit do menšího kastrolu, mírně zredukovat, sundat z plotny, vmíchat zbylé máslo, dochutit pepřem, solí.
Příloha: vařená rýže.
Víno: Rulandské bílé, kabinet; Ryzlink vlašský, kabinet. 

Doporučujeme