• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pondělí 17 čen 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

VYDATNÁ DRŮBEŽÍ POLÉVKA

2,5 l vody
1 mladá slepice nebo kuře, rozdělit na logické díly
1 cibule se slupkou, rozpůlit
1 mrkev, hrubě nakrájet
1 petržel, hrubě nakrájet
1/8 celeru, hrubě nakrájet
½ kedlubny
½ zelené papriky
2 chřesty, nakrájet na dílky
8 hlaviček žampiónů, oloupat, nakrájet na silné plátky
¼ květáku, rozebrat na růžičky
2 cm zázvoru, oloupat, nakrájet na plátky
1 malá konzerva sterilovaného hrášku, hrášek scedit
½ mrkve, nakrájet julien
1 petržel, nakrájet julien
1/8 celeru, nakrájet julien
1 lžíce másla
1 hrst petrželové natě
5 zrnek pepře
pepř
sůl

Do kastrolu s menším množství vařící vody vložit květák, nakrájené houby, chřest, vařit odkryté, až květák změkne, scedit.
Do hrnce se studenou vodou vložit kuře, musí být celé ponořené, přidat hrubě krájenou zeleninu, uvést k varu, sbírat pěnu.
Přidat pepř, vařit 35 minut.
Sundat hrnec z ohně, nechat stát 1 hodinu a 15 minut.
Vyndat kuře, maso oddělit od kostí (jde velmi snadno), nakrájet.
Scedit vývar, nechat vychladnout, vyčistit bílkem.
V kastrolku rozpustit máslo, osmažit zeleninu julien, přidat vodu, vařit, až je zelenina téměř měkká.
Zeleninu scedit přidat do vyčištěného vývaru. (Nikdy vývar ze zeleniny, přehlušil by chuť drůbežího vývaru.)
Do vyčištěného vývaru přidat hrášek, nakrájené maso, houby, chřest, zeleninu julien, květák, nudle, provařit, dochutit pepřem a solí.

Nudle do polévky
250 g polohrubé mouky
2 vejce
špetka soli
Vypracovat těsto, dát na 15 minut do ledničky.
Těsto tence vyválet, nakrájet na nudle, nechat vyschnout.
Nudle vložit do vroucí osolené vody, vařit 2 – 3 minuty.

Doporučujeme