• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pondělí 27 led 2020
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KALDOUN

2,5 l vody
1 kg drůbků z kachny, krůty, kuřete (krky, křídla, žaludky)
70 g širokých nudlí, uvařit v osolené vodě
1 mrkev
1 petržel
1/8 celere
1 mrkev, hrubě nakrájet
1 petržel, hrubě nakrájet
1/8 celere, hrubě nakrájet
1 celerová nať
1 lžíce másla
1 malá cibule, drobně nakrájet
1 lžíce hladké mouky
5 kuliček celého pepře
½ lžičky muškátového oříšku, strouhaný
½ lžičky estragonu
1 vejce
6 dcl mléka na rozmíchání žloutku
2 dcl mléka na udělání bešamelu
5 dcl zeleninového vývaru (nebo masox) na ředění bešamelu při prováření
čerstvá zelená petržel
bílý pepř
sůl

Drůbky dát do hrnce se studenou osolenou vodou, přivést k varu, odstranit pěnu.
Přidat kořenovou zeleninu, celerovou nať, celý pepř, muškátový oříšek, estragon. Vařit více než hodinu.
Nakrájenou mrkev, petržel, celer uvařit.
V kastrolu rozpustit máslo, přidat cibuli, osmahnout, přidat mouku, udělat jíšku, ředit mlékem, provařit 40 minut, podle  potřeby ředit zeleninovým vývarem.
Vývar scedit, nechat vychladnout, vyčistit bílkem.
Obrat maso, překrájet.
Do vyčištěného vývaru dát maso, vařenou zeleninu, vařené nudle, uvést do varu, vmíchat žloutek s mlékem, provařit.
Prezentace: porce posypat zelenou petrželí.

Doporučujeme