• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 23 kvě 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

PEČENÁ KACHNA NADIVOKO

1 kachna, odkrojit konce křídel
50 g špeku
1 lžíce sádla
2 cibule, nakrájet na kolečka
0,5 l drůbežího vývaru
2 bobkové listy
4 zrnka jalovce, rozdrtit
pepř
sůl

Kachnu potřít drceným jalovcem vně i uvnitř, vně i uvnitř opepřit, osolit.
V pekáči rozpustit sádlo, přidat špek, přidat cibuli, smažit 2 minuty, míchat.
Obsah pánve přendat do pekáče, kachnu položit do pekáče na prsa, dát do trouby vyhřáté na 220°C, péct 20 minut.
Snížit teplotu na 190°C, péct 10 minut.
Kachnu obrátit, propíchat na prsou a pod křídly, ale jen pod kůži, aby se uvolnilo sádlo.
Z pekáče pak sádlo odebrat, kachnu podlít malou částí horkého vývaru, přidat bobkový list.
Pekáč s kachnou vrátit do trouby a péct ještě 25 minut na každých 450 g váhy.
Kachnu vyndat na talíř, překrýt alobalem. Před krájením nechat kachnu 20 minut ležet.
Příloha: rýže, noky.
Víno: Frankovka, Rulandské modré.

Omáčka
konce křídel, případně drůbky, pokud u kachny byly
1 malá mrkev, hrubě nakrájet
1 malá petržel, hrubě nakrájet
kousek celeru, hrubě nakrájet
2 dcl bílého vína
1 lžíce hladké mouky
1 lžíce másla
4 zrnka celého pepře
2 zrnka jalovce
1 bobkový list
pepř
sůl

Zatímco se kachna peče, opražit v kastrolu krátce mouku. Přidat máslo, 1 minutu smažit, míchat. Zředit vínem, míchat, ihned přidat zbytek vývaru a zředit.
Přidat ostatní suroviny, vařit 30 minut, případně doplňovat dalším vývarem.
Scedit do dalšího kastrolu, po upečení kachny vmíchat výpek, ale bez připálených zbytků, provařit, dochutit pepřem, solí.
Znovu přecedit.

Doporučujeme