• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pátek 08 pro 2023
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

GRILOVANÝ NÍZKÝ ROŠTĚNEC


Nízký roštěnec připravený na grilu, to je skutečně mistrovský kousek. Tepelná úprava takvého masa vyžaduje trpělivost, odhad i zkušenost. Svatovařinecké bude vhodným společníkem v průběhu grilování i vhodným nápojem při konzumaci připraveného masa.

Tento recept vyžaduje čas a trpělivost. Je grilováno vyšší maso, a proto by neměl být přívod tepla příliš prudký, to zajistíme větší vzdáleností mezi ohništěm a mřížkou. Protože se jedná o vyšší maso, bude výhodnější použít gril s příklopem, aby se maso lépe prohřívalo.

500 g nízkého roštěnce
1 citrón
1 lžíce změklého másla
12 lístků šalvěje
1 lžička tymiánu
mletý černý pepř
stolní olej

1. Maso očistit od většiny loje, tenkou vrstvu loje ponechat, do loje prokrojit mřížku.
2. Maso pokapat citrónovou šťávou.
3. Do masa, které není kryto lojem, vetřít tenkou vrstvu dobře změklého másla.
4. Posypat pepřem, tymiánem, v místech, kde není lůj, pokrýt maso lístky šalvěje.
5. Maso vložit do menšího kastrolu, zalít olejem, aby maso bylo ponořené, uložit na dva dny do ledničky.
6. Maso vyndat z ledničky na sítko 4 hodiny před grilováním, odstranit šalvěj.
7. Mřížku grilu nastavit 10 cm nad dřevěné uhlí, grilovat ze všech čtyř stran, vrstvu s lojem grilovat jako poslední. Celková doba grilování pro medium je kolem 35 minut.
8. Maso po grilování položit na nahřátý talíř, přikrýt alobalem, nechat 10 minut stát.
Příloha: grilovaná zelenina.
Víno: Svatovavřinecké.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme