• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 07 pro 2023
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

OMÁČKA S MEDEM NA GRILOVANÉ MASO

2 lžíce olivového oleje
1 lžíce másla
1 cibule, drobně nakrájet
700 g rajčat, oloupat, odstranit bílou dužinu, drobně nakrájet
170 g kečupu
6 stroužků česneku, rozmačkat
1 lžíce octa
0,5 dcl worcestrové omáčky
2 lžíce citrónové šťávy
¼ lžičky chilli
1 lžíce provensálského koření
1 lžička cuminu
2 lístky bobkového listu
1 lžička tymiánu
1 lžička pepře
4 lžíce medu
1 lžička soli  

Do kastrolu vložit máslo, přidat olivový olej, rozehřát, přidat cibuli, smažit, až začne mírně žloutnout.
Přidat česnek, když zavoní, přidat rajčata, krátce podusit, přidat ostatní suroviny, kromě medu, provařit 30 minut.
Vmíchat med, provařit, odstranit bobkové listy, nechat vychladnout.
Přelévat přes grilované hovězí a vepřové maso, vhodné i pro drůbeží maso.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme