PEČENÍ MASA
Jako před dušením, tak i před pečením maso krátce a prudce osmažíme na tuku, nejlépe na sádle. Maso pečeme nejčastěji v zakrytém pekáči v troubě. Před dopečením pekáč odkryjeme a maso dopékáme nezakryté. Drůbež začínáme péct položenou na prsa. Pekáč s masem vkládáme vždy do rozehřáté trouby. Doba pečení masa při 180°C je zhruba takováto: 25 minut na každých 450 g váhy + 25 minut.
Masa s větším obsahem tuku (kachna, husa) podlijeme malým množstvím horké vody a v průběhu pečení maso přeléváme vypečeným tukem. Kachnu a husu na začátku pečení propichujeme, aby vytékal tuk. Vypečený tuk z pekáče odebíráme, aby se nepřipaloval. Masa s malým obsahem tuku (hovězí zadní, vepřová kýta) pečeme na zeleninovém základě, na začátku pečení nepodléváme, později podléváme horkou vodou nebo vývarem a v průběhu pečení maso přeléváme výpekem, případně tekutinu doplníme. Výpek, který se usazuje na stěnách pekáče, seškrabujeme do pekáče. Z výpeku málo tučných mas připravujeme šťávu.
Dále masa pečeme na roštu, rožni, ve fóliích, ale to je pokrm spíše dušený; ve vodní lázni – paštiky; na pánvi, kdy se maso peče na malém množství tuku, zde hrozí připálení pokrmu a nedopečení; v římském hrnci.
PEČENÍ MASA NA PÁNVI
Plátky masa se pečou na malém množství tuku. Proto je vhodné péct jen nejkvalitnější masa, svíčkovou a panenku, protože vyžadují krátkou dobu přípravy. Ostatní masa je třeba dokončit pečením v troubě.
ZAPÉKÁNÍ
Zapékání je prudká tepelná úprava, kdy je pokrm v nízké vrstvě a posypaný sýrem. Jedná se o dokončení pokrmu. Zapékají se: těstoviny posypané sýrem, zelenina, zejména chřest přelitý bešamelem, posypaný sýrem, dušená masa a smažená masa překrytá sýrem, ovoce zakryté sněhem z bílků