Ke smažení se používají pouze nejkvalitnější masa:
telecí: kýta, kotlety
hovězí: svíčková, nízký roštěnec
vepřové: panenka, krkovice, kýta, kotlety
zvěřina: svíčková, hřbet, kýta
kuře: prsa
krůta: prsa
jehněčí: kýta, kotlety
ryby
krevety, chobotnice, sépie
Dále pak mleté masové směsi.
Pro smažení obalujeme pouze vepřové řízky, vídeňský řízek (telecí), řízky z ryb a masové směsi.
Nádoba, ve které budeme smažit, nejčastěji pánev, musí být rozehřáta, pak přidáme tuk, když je i tuk rozehřátý, cca 200°C, přidáme maso. Správnou teplotu tuku pro smažení poznáme pomocí párátka. Když se kolem špičky párátka začnou tvořit bublinky, je tuk správně rozehřátý. (Při přípravě čínských pokrmů by se z tuku mělo začít mírně kouřit.) Tuku by mělo být dostatečné množství a měl by dosahovat do ½ výšky plátku masa. Úvodní vysoká teplota slouží k zatažení masa, pak přívod tepla snížíme, teplota tuku by pak měla být okolo 180°C. Maso obrátíme jen jednou, jinak by maso ztvrdlo. Maso obracíme bez napichování. Maso rozhodně nenaklepáváme, kromě masa určeného na řízky. Naklepáním se poruší struktura masa a i přes úvodní vysokou teplotu tuku vyteče šťáva a maso se vysouší. Plátky masa, kromě svíčkové a panenky, je vhodné na krajích naříznout, aby se nekroutilo. Doba smažení záleží na druhu masa a jeho tloušťce. Orientační časy smažení mas na jedné straně při tloušťce masa 3 cm jsou:
svíčková: 2 minuty
roštěná: 5 minut
panenka: 3 minuty
kýta: 5 minut
zvěřina: 5 minut
krkovice: 6 minut
kuřecí prsa: 6 minut
krůtí prsa: 6 minut
ryba: 3 minuty
Ke smažení používáme jen tuky, které snesou vyšší teploty. Nejlepší je vepřové sádlo, používáme rovněž slunečnicový, sójový nebo řepkový olej a přepuštěné máslo.
Olivový olej je na smažení absolutně nevhodný. Nesnáší vysoké teploty, a tedy se přepaluje. Kromě toho dává pokrmu svoji chuť, což je v řadě případů nežádoucí. Je pravda, že jsou pokrmy, kdy je vhodné použít ke smažení olivový olej, zde však nedochází k vysokým teplotám. K olivovému oleji přidáváme kousek másla. Používání olivového oleje ke smažení se stalo v posledních letech neopodstatněnou módou. Olivový olej má svůj velký význam tepelně nezpracovaný, a tak by měl být také používán.
Marinování masa před smažením
Marinování masa před smažením má dva významy. Marinování dodá masu další chuť a maso zkřehne. Základní postup při marinování by měl být následující: pokapat plátky masa citrónovou šťávou, potřít změklým máslem. Chuť doplnit šalvějí, tymiánem, rozmarýnem, provensálským kořením, saturejkou, pepřem. Plátky naskládat do menšího kastrolu, odpovídajícímu množství masa a zalít slunečnicovým nebo sójovým olejem, nebo bílým jogurtem. Jde o zamezení přívodu kyslíku. Marinování má smysl od 12 hodin výše. Při marinování nikdy nepoužívat olivový olej a nekombinovat rozmarýn a tymián. Je zbytečné marinovat svíčkovou a panenku. Tyto druhy mas jsou samy o sobě chuťově zajímavé a nepotřebují křehčit.
Smažením se teplotně zpracovává zelenina. Lilek, cuketa, cibule syrové, povařené mrkev, celer, květák. Dále smažíme houby, tvrdé sýry.