Suroviny vaříme nejčastěji v pitné vodě, ale i ve vývarech, mléce nebo smetaně. Při vaření je surovina zcela ponořena v tekutině. Vařením v tlakové nádobě se doba tepelné úpravy suroviny zkracuje. Pokud připravujeme vývary, vkládáme suroviny do studené vody. Suroviny, které mají být uvařeny, vkládáme do vařící vody.
Blanšírování
Je spaření suroviny vařící vodou. Suroviny buď krátce ponoříme do vroucí vody, nebo přelijeme vroucí vodou. Důvody pro blanšírování jsou tyto:
oloupat surovinu: rajčata, broskve
zjemnění chuti: cibule, hlávkové zelí určené do salátů
odstranit pachy: ledvinky, kapusta
zatažení suroviny před vařením: bílé kosti, zvěřina
Táhnutí – vaření pomalým varem
Tento způsob vaření se používá při přípravě vývarů. Voda perlí nebo se hladina mírně převaluje.
Pošírování
Je termín vžitý hlavně pro úpravu ryb. Rybu vložíme do mírně vařící tekutiny (voda, rybí várka) a pak se teplota tekutiny sníží na cca 80°C.
Intenzivní var
Vaření surovin určených k přímému podávání, různé druhy mas, zelenina, omáčky.
Vaření nad vodní lázní
Slouží k přípravě omáček na bázi žloutků (holandská omáčka), krémů, polev. Pokrm je připravován v nerezové nádobě, nejlépe s kulatým dnem, umístěné v nádobě, ve které se vaří voda. Dno se nesmí dotýkat hladiny. Pokrm se pak připravuje za stálého šlehání.
Vaření v páře
Vaření v páře je nejšetrnější způsob přípravy pokrmů, protože nedochází k vyluhování potravin. Vařením v páře je vhodné připravovat ryby a mořské živočichy. Odpařovanou tekutinou je pak rybí várka. Výborné jsou parní hrnce, kde lze připravit kompletní menu. V páře ohříváme uzeniny, knedlíky.