V každé kuchyni by měla být lahev bílého a červeného vína. Nejlépe pozdní sběry, alespoň ohledně bílého vína. Pak by tam měla být i lahev sladkého červeného dezertního vína. Víno vhodně doplňuje chuť omáček i marinád. Obecně platí, že jaké víno je vhodné podávat k pití u daného pokrmu, takové víno by mělo přijít i do jeho přípravy. To znamená, jaké víno budeme pít, takové by mělo být použito při přípravě pokrmů.
Obecně platí: k červeným masům, zvěřině červené víno, k drůbeži a rybám bílé víno. Ale i tady jsou určité modifikace. Např. při přípravě ryb použijeme většinou bílé víno, ale když je v průběhu přípravy pokrmu z ryb přidán bobkový list a rajčata, budeme podávat červené víno. Kohoutka na víně připravuje na červeném víně. I k přípravě pokrmů z masa kuřecích stehen lze použít červené víno.
Při přípravě jídel volíme bílá vína s nižším obsahem kyselinek. Tedy nepoužijeme Ryzlink rýnský, i když ho pak třeba k pstruhovi budeme pít. K přípravě pokrmů z bílých mas je vhodný Müller-Thurgau, Neuburgské, Tramín červený raný, Pálava, nejraději pozdní sběry.
K přípravě pokrmů z červených mas pak Svatovavřinecké, Merlot, zde lze použít i vína v jakostním provedení.
Víno musí přijít do pokrmu jako jedna z prvních ingrediencí. To znamená osmahnout zeleninu určenou jako základ, přidat stanovené množství vína, varem zredukovat na 1/3 původního množství a pak přidávat ostatní přísady a ředit určeným vývarem. Pokud připravujeme pouze omáčku.
Jestliže na zeleninovém základu budeme ještě smažit a následně dusit maso (např. příprava ragú), pak postupujeme tak, že maso osmahneme z obou stran, aby se zatáhlo, pak maso odložíme na teplý talíř, do základu přidáme víno, zredukujeme na 1/3 původního obsahu, vrátíme maso i se šťávou, kterou pustilo, přidáme další suroviny, doplníme vývarem.
Při přípravě šťávy k pečeni pomůže víno vyhnout se mouce. Předem si připravíme karamel. Do výpeku dáme sklenici červeného vína a za stálého míchání zredukujeme na ¼ původního množství, přidáme karamel, vývar, provaříme, scedíme, dochutíme kořením a solí, odstavíme z plotny, zjemníme studeným máslem, které omáčku i částečně zahustí.
I při přípravě zeleniny do polévky lze použít víno. Zeleninu osmahneme na másle, přidáme 1 dcl bílého vína a zredukujeme až do konzistence sirupu, zředíme vývarem, provaříme a takto zpracovanou zeleninu vložíme do polévky.