• O portálu

    Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

    Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

    Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

    Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 21 lis 2024
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Jak vařit

Vytisknout

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Cukrovka je nemoc, kterou nelze vyléčit a vyžaduje trvalou lékařskou péči. Absolutním příkazem je dodržování životosprávy, kterou vždy individuálně určuje ošetřující lékař podle závažnosti onemocnění. Proto nelze vytvořit  obecně zpracovanou dietu pro všechny nemocné. Nicméně, ohledně životosprávy při onemocnění cukrovkou, existují obecně platná pravidla a zásady.

Nemocný cukrovkou se musí vyhýbat cukru a cukrovinkám, tvrdému alkoholu i regulovat konzumaci potravin, které obsahují cukr. Jedná se o následující potraviny a pochutiny. (Něco jiného je jednorázová konzumace cukru při hypoglykémii.)

Potraviny obsahující sacharidy.
Cukr, je to koncertovaný sacharid, který neobsahuje žádné jiné živiny.
Většina výrobků z mouky obsahuje velké množství sacharidů – moučníky, pečivo, chleba, těstoviny.
Rýže, krupice, kroupy, ovesné vločky.
Brambory, obsahují sacharidy v podobě škrobů.
Nejméně sacharidů je v ovoci a zelenině.

ZAKÁZANÉ POTRAVINY
Cukr
Všechny sladkosti – moučníky, bonbóny, zmrzliny, čokoláda
Med
Džemy a marmelády
Kompoty s cukrem
Limonády a slazené vody
Doslazované ovocné šťávy
Ovocná doslazovaná vína
Tvrdý alkohol
Uzeniny

Kromě regulace příjmu sacharidů je nejdůležitější přiměřené množství potravy a její dávkování a samozřejmě pravidelnost v jídle. Příjem potravy za den by měl být rozdělen do šesti částí, přičemž první jídlo by nemělo být později, než v 7 hodin ráno.

Důležitý je příjem kvalitních bílkovin, ty jsou obsaženy v mase. Maso by nemocní cukrovkou měli konzumovat v nadprůměrném množství. Důležitý je rovněž příjem vitamínu obsažených v zelenině a ovoci.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme