• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
středa 17 srp 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

RYBA ZAPÉKANÁ S OMÁČKOU MORNAY

(Treska, makrela)

rybu zbavit kůže, nakrájet na porce
1 lžíci másla
pepř
sůl
omáčka mornay

V kastrolu rozehřát máslo, přidat rybu, opepřit, osolit, podlít vodou, dusit 6 minut.
Zapékací misku vymazat olejem, vložit rybu, zalít omáčkou mornay.
Vložit do trouby rozehřáté na 180 C, zapékat 7 minut.
Příloha: vařené brambory.

Omáčka mornay
1/3 l bešamelová omáčka
2 žloutky
100 g čedaru, drobně nastrouhat
1 lžíce másla
¼ lžičky muškátového oříšku
1 dcl smetany ke šlehání
bílý pepř
sůl
Do bešamelové omáčky vmíchat tvrdý sýr a za stálého míchání rozpustit.
Nad mírně vroucí vodní lázní rozmíchat v misce žloutky se smetanou, přidat muškátový oříšek.
Žloutky se smetanou vmíchat do bešamelové omáčky, prohřát, ale nevařit.
 Ochutit pepřem a solí.

Bešamelová omáčka
25 g másla
25 g hladké mouky
6 dcl mléka
na špičku nože muškátový oříšek
4 hřebíčky
1 cibule
1 bobkový list
pepř
sůl

Do kastrolu vlít mléko, přidat cibuli se zapíchanými hřebíčky, bobkový list, muškátový oříšek, přivést k varu, sundat z ohně a nechat 15 minut stát, pak přecedit.
Opražit mouku, přidat máslo a udělat jíšku, ředit teplým scezeným ochuceným mlékem, mléko přilévat pomalu, intenzivně míchat, vařit 45 minut, podle potřeby přidávat mléko.

Doporučujeme