• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pondělí 17 čen 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

SMAŽENÝ KAPR

1 kapr, očistit, nakrájet na porce
4 vejce
hladká mouka
strouhanka
pepř
sůl
slunečnicový olej na smažení

Vejce rozmíchat, přidat sůl.
Porce ryby opepřit, osolit.
Jednotlivé porce nejdříve obalit v hladké mouce, pak namočit v rozmíchaném vajíčku, obalit ve strouhance. 
V pánvi rozehřát větší množství oleje, porce vkládat do skutečně rozehřátého oleje, smažit z obou stran (ne příliš zprudka).
Příloha: bramborový salát.
Víno: Rulandské bílé, pozdní sběr, Veltlínské červené rané, pozdní sběr.

Kdo chce zmírnit aroma rybího masa, namočí porce na několik desítek minut do mléka.
V žádném případě porce před smažením nepolévejte citrónovou šťávou. Narušíte strukturu masa a chuti ryby nepomůžete. Citrónová šťáva patří až na hotovou rybu.

Doporučujeme