• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 02 čec 2020
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KRÁLÍK PEČENÝ NA SLANINĚ

1 králík bez hlavy
3/4 l masového vývaru na podlití
20 dkg špeku, polovinu nakrájet na klínky, polovinu drobně nakrájet
2 cibule, drobně nakrájet
1 lžíce sádla
4 zrnka nového koření
4 zrnka pepře
sůl

Z králíka odseknout přední část, tuto přední část podílně rozdělit, osolit.
Hřbet a zadní běhy prošpikovat klínky špeku, osolit.
Do pekáče dát sádlo, na plotně rozehřát, přidat drobně krájený špek, cibuli, smažit, až začne mírně žloutnout, míchat.
Přidat nové koření, pepř, přední i zadní část králíka, trochu podlít, dát zakryté do trouby rozehřáté na 180°C. Dusit cca 20 minut.
Odstranit vrchní díl pekáče, upéct do měkka. Maso přelévat šťávou, obrátit, podlévat, aby se nepřipálila cibule.
Kontrolovat přední část, která bude hotova dříve, vyjmout, aby se nevysušila.
Pečeného králíka vyjmout.
Šťávu podle potřeby doplnit vývarem, nebo odvařit na požadované množství.
Příloha: vařené brambory, šťouchané brambory, rýže.
Víno: Tramín.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme