• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 16 čec 2024
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

PEČENÁ HOVĚZÍ ŽEBRA

Pečená hovězí žebra
Oblíbená pochoutka, dříve upravovaná zpravidla pouze vařením. Dnešní způsob úpravy dělá z hovězích žeber vyhledávaný pokrm. Jen ta příprava vyžaduje čas a trpělivost.

1,5 kg hovězích žeber
0,5 l vývaru z kostí
3 dcl červeného vína (Svatovavřinecké)
2 mrkve, drobně nakrájet
1 cibule, drobně nakrájet
1 pórek, hrubě nakrájet
2 lžíce dijonské hořčice
1 lžička tymiánu, sušený
1 lžička bazalky, sušené
½ lžičky pepře
1 lžička mleté papriky
1 lžička soli
1 lžička sušené hořčice (pokud je)
4 lžíce sádla
2 lžíce másla

Marináda
V míse smíchat tymián, bazalku, pepř, papriku, česnek, sůl, sušenou hořčici.
Potřít žebra hořčicí a obalit ve směsi koření. Nechat ležet přes noc.

V pánvi rozpustit 1 lžíci másla, přidat mrkev, smažit 3 minuty, přidat cibuli, smažit 4 minuty, přidat pórek, smažit 1 minutu, míchat.
V pekáči rozehřát sádlo, přidat žebra, zprudka osmažit, posypat osmaženou zeleninou.
Přilít víno, zredukovat na 1/3, přidat vývar.
Odkrytý pekáč vložit do trouby rozehřáté na 220°C, péct 7 minut.
Snížit teplotu na 170°C, pekáč přikrýt, dusit 2 hodiny 20 minut, občas přelít výpekem, podle potřeby doplnit horký vývar.
Pekáč vyndat, žebra v něm nechat ležet 10 minut, přelít výpekem.
Žebra vyndat na talíř, pekáč dát na plotnu, rozpustit usazeniny, šťávu scedit do kastrolu, prohřát, odstavit z plotny, v míchat 1 lžíci másla, dochutit pepřem, solí.
Příloha: chleba.
Víno: Svatovavřinecké.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme