• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pondělí 17 čen 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KRŮTÍ STEHNA NA JALOVCI S BÍLÝM VÍNEM

4 krůtí stehna
2 dcl bílého vína (Müller Thurgau)
4 dcl drůbežího vývaru
2 lžíce másla
50 g špeku, nakrájet na špalíčky
1 mrkev, nakrájet na hranolky
2 cibule, drobně nakrájet
4 stroužky česneku, nakrájet na plátky
1 lžíce hladké mouky, krátce opražit
6 zrnek jalovce, rozmáčknout
6 zrnek pepře
4 zrnka nového koření,
2 bobkové listy
1 lžička tymiánu
pepř
sůl
 
Stehna protáhnout špekem a mrkví, opepřit, osolit.
V pánvi rozehřát máslo, stehna prudce osmažit ze všech stran, přendat na talíř.
Do pánve přidat cibuli, smažit 4 minuty, míchat, podle potřeby ještě přidat máslo.
Přidat česnek, když zavoní, přidat mouku, 1 minutu míchat, zředit vínem, promíchat, přidat vývar, promíchat, přidat jalovec, pepř, nové koření, bobkový list, opepřit, osolit.
Směs přidat do pekáče, na směs položit osmažená stehna.
Vložit do trouby rozehřáté na 180°C, péct 1 hodinu.

Opečená stehna přesuňte do zapékací mísy, zalijte vývarem a vínem, přidejte všechno koření, a poklaďte několika plátky slaniny, které jste si nechali při špikování stranou.
Pečte při 200 stupních Celsia (v horkovzdušné troubě při 180 stupních) 45 až 60 minut, až bude maso hotové.
Krůtí stehno podáváme s rýží, přelité vypečenou šťávou. Vypečenou šťávu můžete případně rozmixovat a zahustit hladkou moukou.
Příloha: bramborová kaše, šťouchané brambory.
Víno: Rulandské bílé, kabinet, Ryzlink vlašský, kabinet.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme